Zaćma objawy

Kiedy udać się do lekarza

Zaćma to choroba oczu na skutek starzenia się soczewki. Występuje zwykle u ludzi starszych, tj. po 50. roku życia. Soczewka stopniowo mętnieje, co daje efekt zamglonego widzenia, jakby przez zabrudzoną szybę. Zaćmę leczy się wyłącznie operacyjnie, ale za to skutecznie.

Choroba może być dziedziczna. U osób z takim obciążeniem rodzinnym, jej objawy mogą pojawić się jeszcze przed 50-tką. W Polsce według dostępnych statystyk kłopoty z widzeniem spowodowanym przez kataraktę ma około 800 tysięcy osób.

Jeśli wszystko wydaje Ci się niewyraźne, jakby za mgłą. Szybko męczą Ci się oczy. Mocniejsze szkła nic nie pomogły, mimo tego, że masz nowe okulary, powinieneś szybko udać się do okulisty.
Typowe objawy dla zaćmy

Jednym z pierwszych objawów uszkodzenia wzroku jest nagłe pogorszenie ostrości widzenia. Pacjenci najczęściej opisują to jako widzenie przez mgłę. W sytuacji kiedy choroba związana jest z wiekiem, najczęściej występują problemy z widzeniem w jasnym świetle, szybkie męczenie się oczu, czy zniekształcone widzenie przedmiotów. Oprócz tych dolegliwości mogą pojawić się zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs (u dzieci), zaburzenia w poruszaniu lub samoobsłudze (u starszych), dodatkowo chory może skarżyć się na dwojenie obrazów lub zmiany w widzeniu barw.

W bardzo zaawansowanej chorobie zmiany w soczewce widoczne są gołym okiem, spowodowane to jest przez zmianę koloru źrenic z czarnego na szaro-biały. Zaćma może być jedno lub obustronna. Wadę jednego oka łatwo przeoczyć lub zbagatelizować.

Badania okulistyczne potrafią skutecznie postawić diagnozę, wykluczając inne przyczyny pogorszenia widzenia. Niestety wady wzroku wywołane przez zaćmę nie da się skorygować żadnymi okularami, problemy same nie znikną, wręcz będą się pogłębiać. Nie ma również leków, które wyleczyłyby zaćmę. Obecnie istnieje tylko jeden sposób, ale za to bardzo skuteczny i jest nim operacyjne zastąpienie wadliwej soczewki nowym sztuczny implantem.

  • Dlaczego chorujemy
    W zależności od przyczyny zaćma może rozwijać się gwałtownie lub nawet przez kilka lat
  • Operacja zaćmy
    Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, ponieważ nie ma leków, które wyleczyłyby tę wadę wzroku.
  • Soczewki na zaćmę
    Wszczepienie sztucznych soczewek poprawia ostrość widzenia i chroni przed utratą wzroku.