Leczenie zaćmy

Czy operacja jest konieczna

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, ponieważ nie ma leków, które wyleczyłyby tę wadę wzroku. Natomiast, nieoperowana zaćma prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dlatego nie należy zwlekać z decyzją o operacji, zwłaszcza, że u większości osób potrzebne są dwa zabiegi - najpierw na jedno, potem na drugie oko, oczywiście w odstępie kilku tygodni.

Najczęściej stosowaną techniką usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja z mikrocięciami. Metoda ta polega na wprowadzeniu do wnętrza oka narzędzi przez dwa otwory o szerokości 1,5 mm i 2 mm. Następnie wykonuje się mały otwór w torebce soczewki i rozdrabnia zmętniałe jądro mechanicznie - przy użyciu narzędzi lub za pomocą strumienia wody oraz ultradźwięków. Potem usuwa się zmętniałe masy soczewkowe i wprowadza do torebki soczewki sztucznie zwijaną soczewkę. Cała operacja jest bezbolesna, nie wymaga zakładania ani zdejmowania szwów.

Zabieg trwa tylko pół godziny (u dzieci dłużej). Pacjent wraca do domu w tym samym dniu. Dzięki operacji następuje znaczna poprawa widzenia (lepsza ostrość, intensywniejsze barwy). Można wrócić do pracy średnio po upływie 2 tygodni (biurowa) lub 2 miesięcy (fizyczna).

Przy okazji zabiegu można skorygować wadę wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm).

To bezpieczny zabieg. Poprawę ostrości widzenia odczuwa się już następnego dnia po wszczepieniu sztucznej soczewki. Niekiedy w pierwszych dniach może pojawić się obrzęk lub stan zapalny, ale po odstawieniu kropli przeciwzapalnych - stosowanych pooperacyjnie przez trzy, cztery tygodnie - ostrość wzroku wraca do normy. I, co istotne, soczewkę wszczepia się raz na cale życie.

  • Co powinno Cię zaniepokoić
    Zaćma to choroba oczu na skutek starzenia się soczewki. Występuje zwykle u ludzi starszych
  • Dlaczego chorujemy
    W zależności od przyczyny zaćma może rozwijać się gwałtownie lub nawet przez kilka lat
  • Soczewki na zaćmę
    Wszczepienie sztucznych soczewek poprawia ostrość widzenia i chroni przed utratą wzroku.